EXKURZE DO MĚSTSKÉHO MUZEA V POLIČCE

 

      12. března 2024 se žáci 3.,4. a 5. třídy vydali na exkurzi do poličského muzea, kde na ně čekaly objednané programy. Deštivé počasí nikomu nevadilo, protože oba programy probíhaly ve vnitřních prostorách muzea.

     Hned na začátku se žáci rozdělili do dvou skupin. První skupina začínala programem  „Vzhůru do středověku“ a druhá „Poskládej střípky skla“. Po skončení programů se skupiny vyměnily. Náplň jednotlivých programů byla zajímavá, poučná i zábavná. Žáci se dozvěděli, jaké výšky dorůstali tehdejší muži a ženy, jak se odívali, jaké tresty čekaly na ty, kteří se něčím provinili. Luštili středověké písmo i cechovní znaky. Mohli si vyzkoušet rytířskou přilbu, potěžkat  meče a bijáky, vyskočit si na koně, zúčastnit se rytířského  turnaje, vystřelit si z kuše. Pobavili se ryze středověce … roztáčením káči, chozením na chůdách, bořením kuželek či při hazardní hře v kostky.

     Druhý program nás zavedl do světa křehké krásy horáckého skla. Polička leží v oblasti se staletou
tradicí sklářské produkce, na pomezí českomoravského Horácka .  V tomto regionu pracovalo v minulosti přes dvacet různých sklářských hutí. Velkou část z jejich produkce se podařilo shromáždit v poličském muzeu, jež takto vytvořilo jednu z vůbec nejrozsáhlejších sbírek horáckého skla v naší republice.
Kromě samotných exponátů žáci měli možnost vidět také  sklářské nářadí a suroviny potřebné pro výrobu skla. Sami si dokonce směli namalovat svou skleničku, kterou si odvezli domů.

 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny